Pon-Pt: 7:00 - 16:00

Sklep internetowy zawsze otwarty

biuro@magmet.info

Napisz do nas maila

41 273-71-20
663-025-082
41 274 06 89

Akcesoria do elektronarzędzi to bardzo bogata grupa produktów. Ważne miejsce w niej zajmuje siatka ścierna do gładzi.

Skuteczne usuwanie pyłu

Szlifowanie szpachli gipsowych na ścianach można przeprowadzać zarówno ręcznie za pomocą arkuszy ściernych, jak i mechanicznie, używając szlifierek wyposażonych w krążki. Warto zauważyć, że oba te narzędzia często wyposażone są w siatki ścierną. Siatki ściernie są preferowane ze względu na ich zdolność do skutecznego odsysania pyłu gipsowego poprzez podłączenie odkurzacza do szlifierki. Usuwanie pyłu jest niezbędne, ponieważ w trakcie szlifowania ścian powstaje znaczna ilość pyłu, który utrudnia pracę i może być szkodliwy dla zdrowia.

Gładzie gipsowe można szlifować zarówno arkuszami ściernymi jak i krążkami na podłożach papierowym oraz płóciennym. Jednakże, aby zapewnić najwyższą skuteczność usuwania pyłu na poziomie rzędu 95-98%, zaleca się korzystanie z siatki ściernych do gładzi. Dzięki ich specjalnej konstrukcji, siatki ściernie skuteczniej zbierają pył, co pomaga utrzymać czystość na placu pracy i chronić zdrowie operatora. Dlatego też są one często preferowanym wyborem przy szlifowaniu gładzi gipsowych na ścianach.

Jak zbudowana jest i do czego służy siatka ścierna?

Siatki ścierne to narzędzia, których podłoże składa się z siatek nylonowych lub poliestrowych o małych oczkach. Na tych siatkach umieszcza się ziarna ścierne przy użyciu żywic syntetycznych, które pełnią funkcję spoiwa. Siatki ścierne do gładzi różnią się od tradycyjnych narzędzi ścierających, takich jak narzędzia nasypowe, przede wszystkim rodzajem podłoża. Kluczową cechą siatek ścierających jest zawsze otwarta powierzchnia czynna, co nie wynika z rodzaju ziarna ścierającego, ale jest efektem struktury oczkowej podłoża z siatek.

W siatkach ścieranych stosuje się dwa główne rodzaje ziarna ścierającego: elektrokorund i węglik krzemu. Siatki z elektrokorundem, np. takie jak Klingspor AN 400, mają szerokie zastosowanie materiałowe i można nimi szlifować farby, lakiery, szpachle, żelkot, gips, płyty gipsowo-kartonowe, tworzywa kompozytowe, drewno, materiały drewnopochodne i wiele innych.

Siatki z węglikiem krzemu, jak np. Klingspor AS 400, są używane do szlifowania farb, lakierów, szpachli, stali, metali, tworzyw sztucznych, drewna litego i wielu innych materiałów.

Podsumowując, siatki ścierne do gładzi charakteryzują się specyficznym podłożem z siatek, które mają otwartą powierzchnię czynną, i mogą być wykorzystywane z różnymi rodzajami ziarna ścierającego, w zależności od rodzaju materiału, który ma być obrabiany.

Siatka ścierna do gładzi

Siatka ścierna w formie krążka o średnicy 225 mm jest przeznaczona do stosowania w szlifierkach przegubowych (wysięgnikowych) z systemem odsysania pyłu. Jest dostępna w różnych granulacjach, od P80 do P320. Można ją używać zarówno w szlifierkach przegubowych generujących rotacyjny ruch talerza szlifierskiego, jak i w tych, które działają mimośrodowo. Wybór rodzaju ruchu talerza zależy od rodzaju gładzi gipsowej, którą obrabiamy, a nie od konkretnego krążka ściernego, w tym przypadku siatki ściernej.

Siatka ścierna w formie krążków jest również dostępna w innych średnicach, takich jak 125 mm i 150 mm, oraz różnych granulacjach, od P80 do P320. Krążki tego typu często stosuje się w szlifierkach mimośrodowych, głównie do szlifowania drewna, szpachli, lakierów i farb.

Oprócz tego istnieją siatkowe krążki o średnicy 406 mm z ziarnem węglika krzemu i granulacji od P80 do P180, które są przeznaczone do renowacji parkietów.

Siatka ścierna w formie krążka mocowana jest do talerzy szlifierskich za pomocą rzepów, co jest wygodnym i sprawdzonym sposobem montażu, nie wymagającym dodatkowych narzędzi ani dużego wysiłku ze strony operatora.

Warto również dodać, że siatka ścierna dostępna jest również w formie arkuszy, które pod względem właściwości i zastosowania nie różnią się od krążków. Arkusze z siatki można stosować zarówno w szlifowaniu ręcznym, jak i mechanicznym, w szlifierkach oscylacyjnych lub mimośrodowych.