Pon-Pt: 7:00 - 16:00

Sklep internetowy zawsze otwarty

biuro@magmet.info

Napisz do nas maila

41 273-71-20
663-025-082
41 274 06 89

Papier ścierny jest wszechstronnie używany i znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak obróbka drewna, szkła, czy czyszczenie powierzchni z rdzy, farby, oraz usuwanie rys z lakieru i reflektorów. Ze względu na szeroki zakres zastosowań, papier ścierny staje się niezwykle użytecznym narzędziem zarówno w warsztatach, jak i w gospodarstwach domowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje papieru ściernego, które różnią się między sobą rodzajem ziarna i rodzajem podłoża. 

Warto zdobyć odpowiednią wiedzę na temat tych różnic, ponieważ specyfikacja papieru ściernego wpływa na jego przeznaczenie. Na przykład, papier przeznaczony do szlifowania drewna może nie być odpowiedni do obróbki stali szlachetnej. W niniejszym artykule omawiamy różne rodzaje papieru ściernego i udzielamy wskazówek, jaki papier ścierny wybrać do obróbki drewna. Dzięki zgromadzonej wiedzy unikniesz podstawowych błędów w doborze produktów i będziesz w stanie skutecznie wykonywać prace szlifierskie.

Jaki papier do szlifowania drewna, metalu, szkła… kilka słów o rodzajach papieru ściernego

Jak już wspomniano na początku, produkty dostępne na rynku różnią się wieloma parametrami. Warto teraz skupić się na krótkim omówieniu trzech z tych kryteriów: rodzaju ziarna, granulacji (nazywanej również gradacją) oraz rodzaju podłoża. 

Wybór odpowiedniego papieru ściernego będzie zależał od tych konkretnych parametrów i określi, do jakich zastosowań można go najlepiej wykorzystać. W tym artykule szczególną uwagę poświęcimy wyborowi właściwego papieru ściernego do obróbki drewna.

Czym szlifować drewno? – rodzaj ziarna

Wybór rodzaju ziarna w papierze ściernym jest uzależniony od rodzaju materiału, który jest poddawany obróbce. Ogólna zasada mówi, że twardszy materiał wymaga wykorzystania bardziej odpornego ziarna w procesie szlifowania. Na rynku dostępne są produkty wykonane z różnych rodzajów ziaren, takich jak elektrokorund, elektrokorund cyrkonowy i elektrokorund ceramiczny. W przypadku papieru ściernego do obróbki drewna najczęściej stosuje się elektrokorund, ponieważ zapewnia on odpowiednią zdolność ścieralności do obrabianego materiału.

Jakim papierem szlifować drewno? Granulacja

Przy wyborze odpowiedniego produktu ważne jest zwrócenie uwagi na granulację papieru ściernego, która określa rozmiar ziarna. Wartość granulacji jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości ziaren papieru, co oznacza, że niższa granulacja oznacza większe ziarna, a wyższa granulacja oznacza mniejsze ziarna, co wpływa na poziom ścieralności. 

W przypadku obróbki drewna, zazwyczaj stosuje się papier ścierny o granulacji w zakresie od 40 do 320, w zależności od zakresu prac. Rozpoczynamy od papieru o niskiej granulacji, który jest bardziej agresywny, a następnie stopniowo przechodzimy do papieru o wyższej granulacji, omijając co drugą granulację. To pozwala osiągnąć gładką powierzchnię. Ostateczne wykończenie przed malowaniem lub lakierowaniem wykonuje się za pomocą papieru o drobnej granulacji, w zakresie od 150 do 240 (a nawet 320).

Im drobniejsza granulacja, tym gładziej obrobiona powierzchnia, co przekłada się na jakość nałożonej warstwy lakierniczej. Nasz sklep internetowy oferuje szeroki wybór papierów ściernych o różnych granulacjach, dzięki czemu każdy klient może znaleźć produkt odpowiedni do swoich potrzeb.

Jakim papierem szlifować drewno? Typ podłoża

Kolejnym kluczowym aspektem do rozważenia jest rodzaj podłoża, na którym osadzone jest ziarno ścierne. Najczęściej stosowanymi materiałami podłoża są papier i płótno, przy czym oba mają różne warianty pod względem elastyczności i wytrzymałości na rozrywanie.

W przypadku materiałów papierowych, używa się oznaczeń literowych od A do F, reprezentujących stopień elastyczności i wytrzymałości, gdzie A oznacza największą elastyczność i najmniejszą wytrzymałość, a F – największą wytrzymałość i najmniejszą elastyczność. Natomiast dla materiałów płóciennych stosuje się oznaczenia JF, J, XF i X, które również wskazują na elastyczność i wytrzymałość w kolejności od najbardziej elastycznego i najmniej wytrzymałego do najmniej elastycznego i najbardziej wytrzymałego. Warto zaznaczyć, że ogólnie papier ścierne na podłożu papierowym jest zazwyczaj mniej elastyczny niż papier płócienny.

Wybór odpowiedniego rodzaju podłoża papieru do obróbki drewna zależy od rodzaju powierzchni, którą zamierzamy szlifować. Na płaskich powierzchniach zaleca się podłoże papierowe o większej wytrzymałości, podczas gdy na powierzchniach wypukłych lub wklęsłych oraz przy obróbce detali, podłoże elastyczne będzie bardziej odpowiednie.

Jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna?

Na koniec, rozważmy, jaka granulacja papieru jest odpowiednia, jeśli naszym celem jest usunięcie lakieru z powierzchni drewna. W takiej sytuacji zaleca się wybór papieru ściernego o niskiej granulacji, który nie tylko usunie lakier, ale również nie narazi drewna na uszkodzenia. Warto podczas prac stosować jak najdelikatniejszy papier, choć może to wydłużyć czas pracy, zapewni to bezpieczeństwo drewna przed ewentualnymi uszkodzeniami.