Pon-Pt: 7:00 - 16:00

Sklep internetowy zawsze otwarty

biuro@magmet.info

Napisz do nas maila

41 273-71-20
663-025-082
41 274 06 89

Szalifowanie stali nierdzewnej wymaga wykorzystania różnorodnych narzędzi. Taśmy szlifierskie ciągłe należą do tych najbardziej powszechnie używanych.

Rodzaje taśm ściernych bezkońcowych

Taśmy ścierne bezkońcowe stanowią szeroką gamę narzędzi przeznaczonych do mechanicznego szlifowania różnych powierzchni przy użyciu szlifierek, takich jak taśmowe stołowe, szerokotaśmowe, krawędziowe, wrzecionowe, z pasem poprzecznym oraz do obróbki kształtowej i innych zastosowań. Te narzędzia produkowane są z różnych materiałów ściernych, które stanowią podkładki, takie jak papier, płótno, poliester, włóknina i folia.

W przypadku taśm ściernych na podkładkach papierowych, używa się papierów o gramaturach 140-150 g/m2 (D), 200-230 g/m2 (E) lub 270 g/m2 (F). Natomiast do taśm na podkładkach płóciennych stosuje się techniczne płótna o różnych wariantach, takie jak lekkie (J), lekkie i elastyczne (JF), ciężkie (X) oraz ciężkie i elastyczne (XF). Pasów poliestrowych używa się z wykorzystaniem ciężkiej tkaniny poliestrowej (Y). Ostatnie dwa rodzaje taśm są tworzone na bazie wzmocnionej włókniny szlifierskiej i tkaniny poliestrowej.

Wybór materiału podkładowego taśm ściernych bezkońcowych zależy od konkretnej operacji szlifowania oraz obciążenia narzędzia. Na przykład, do szlifowania wstępnego i zgrubnego, gdzie obciążenia są największe, używa się taśm o dużej wytrzymałości mechanicznej, takich jak te z podkładką poliestrową. Do szlifowania krawędzi i gratowania sprawdzają się pasy na bazie wytrzymałych podłoży płóciennych. Natomiast do wykończeniowej obróbki powierzchni wybiera się taśmy o niższej odporności na rozerwanie, ponieważ posuwy i prędkości szlifowania są wtedy mniejsze.

Taśmy bezkońcowe z podkładem elastycznym, takie jak płótna J i JF, są preferowane do szlifowania profilowego, podczas gdy pasy poliestrowe i płóciennych sprawdzają się w obróbce szlifierskiej z użyciem chłodziw płynnych. Warto również zaznaczyć, że pasy papierowe są skuteczne do szlifowania metali na sucho. W przypadku obróbki wykończeniowej, gdzie obciążenia są minimalne, stosuje się pasy włókninowe, a czasami nawet pasy foliowe w szczególnych sytuacjach.

Połączenia stosowane w taśmach ściernych bezkońcowych

Połączenia w pasach ściernych bezkońcowych mają znaczący wpływ na jakość szlifowania. Te pasy powstają poprzez połączenie obu końców taśmy szlifierskiej wyciętej z materiału ściernego bazowego. Połączenia te mogą przyjmować formę ukośną lub ukośno-falistą. Współcześnie powszechnie stosowanymi rodzajami połączeń w pasach ściernych bezkońcowych, jak na przykład w przypadku firmy Klingspor, są połączenia zakładkowe i stykowe. Typy połączeń zakładkowych są oznaczane jako forma 1, forma 2, itd., natomiast połączenia stykowe jako 3G, 4G, itd. W przypadku pasów włókninowych używa się oznaczeń 3W/4W.

Podczas pracy z pasami bezkońcowymi z połączeniem zakładkowym, szczególną uwagę należy zwrócić na kierunek pracy, który jest jednoznacznie wskazywany przez strzałkę umieszczoną na podkładzie. Pasów te przeznaczone są wyłącznie do szlifowania na sucho.

W przypadku połączeń stykowych, elementem łączącym jest folia wzmocniona włóknem szklanym. Takie pasy można używać zarówno do szlifowania na sucho, jak i mokro, o ile produkt jest wykonany na wodoodpornym podkładzie.

Wymiary taśm ściernych bezkońcowych

Pasy szlifierskie bezkońcowe, w tym te stosowane do szlifowania stali nierdzewnej, znajdują zastosowanie w różnych rodzajach szlifierek taśmowych. Mogą to być ręczne narzędzia elektryczne, stacjonarne urządzenia używane w warsztatach, a także zaawansowane maszyny przemysłowe sterowane numerycznie (CNC). Ze względu na różnorodność wymiarów tych narzędzi, pasy szlifierskie bezkońcowe zazwyczaj produkowane są na zamówienie. Jedynie pasy szlifierskie przeznaczone do ręcznych szlifierek taśmowych są powszechnie dostępne i mają standaryzowane wymiary taśm szlifierskich.

Pasy bezkońcowe dzieli się na wąskie, które mają szerokość do 400 mm, oraz szerokie, których szerokość wynosi od 401 do 1600 mm. Jeśli potrzebujesz pasów o szerokości większej niż 1600 mm, można je wyprodukować, łącząc ze sobą dwie lub więcej taśm szlifierskich. Wówczas takie narzędzia ścierne nazywane są pasami segmentowymi. Długość omawianych pasów bezkońcowych waha się od 150 do 12500 mm, co pozwala na ich dostosowanie do różnych zastosowań i maszyn.

Przeznaczenie materiałowe taśm ściernych bezkońcowych

Ziarna ścierne używane w pasach bezkońcowych są kluczowym czynnikiem determinującym ich zastosowanie w obróbce różnych materiałów. Rodzaj ziarna ścierającego oraz typ jego nasypu mają istotny wpływ na to, do jakiego celu można wykorzystać dany pas bezkońcowy. Obecnie, firmy takie jak Klingspor, oferują pasy bezkońcowe z różnymi rodzajami ziarna ścierającego, w tym elektrokorund, elektrokorund cyrkonowy, elektrokorund ceramiczny i węglik krzemu.

Pasy bezkońcowe z ziarnem elektrokorundowym są wszechstronne i nadają się do szlifowania różnych materiałów, takich jak drewno, stal szlachetna (nierdzewna) oraz konstrukcyjna, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne i wiele innych.

Pasy bezkońcowe z ziarnem elektrokorundu cyrkonowego są używane do szlifowania twardych rodzajów drewna, metali (wszechstronnie), stali nierdzewnej oraz konstrukcyjnej.

Natomiast taśmy bezkońcowe z ziarnem węglika krzemu są stosowane do obróbki powierzchniowej stali nierdzewnej, farb, lakierów, szpachli, tworzyw sztucznych i szkła.

Dostępne pasy szlifierskie bezkońcowe posiadają różne granulacje ziarna ścierającego, z zakresu od P24 do P800, oraz różne gęstości nasypu – pasy zamknięte mają 100% powierzchni czynnej pokrytą ziarnem ścierającym, półotwarte mają 70-90%, a otwarte mają 50-70%.

Warto zauważyć, że wybór pasów bezkońcowych jest silnie związany z kształtem i rodzajem materiału obrabianego detalu oraz rodzajem maszyny szlifierskiej.

Wnioskiem jest, że istnieje wiele opcji pasów bezkońcowych do szlifowania stali nierdzewnej, a wybór zależy od konkretnej aplikacji, kształtu obrabianego detalu oraz pożądanego efektu wykończenia powierzchni.